Witamy na stronie WOPR Kazimierz Dolny drużyna nr 2

0000108556

Nasi sponsorzy:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ośrodek Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego

Partnerzy:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Grupa Mateo Mateo Kajaki Płytka wyobraźnia to kalectwo Państwowa Straż Pożarna Medyczne Studium Zawodowe z Puławach International Life Saving Dive Service - Szkoła Nurkowa, Biuro Podróży Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MAX-EL w Lublinie

Przypominamy o całkowitym zakazie kąpieli w Wiśle!!!!

Wisła porwała już ze sobą wiele ofiar, z roku na rok statystyki wciąż rosną i przerażają swoimi rozmiarami. W tym roku mamy już pierwsze przypadki utonięć w okolicy naszego terenu patrolowania. Pamiętajmy że wiślana kąpiel jest również karalna i stanowi wykroczenie według prawa. Nie zapominajmy że Wisła to zdradliwa rzeka, która ciągle szykuje dla jej gości wiele nowych niespodzianek, nawet dla doskonałych pływaków. Do najbardziej niebezpiecznych zagrożeń zaliczamy:

  • Nagłe zmiany głębokości - gdzie przy silnym nurcie praktycznie wpadamy w pęd rzeki, który znacznie nas oddala z każdą sekundą, uniemożliwiając pływanie w wybranym przez nas kierunku. Nagłe zmiany głębokości są również przyczyną powstawania wirów, stanowiących dodatkowe zagrożenie! Często wystarczy tylko o jeden krok za dużo. Nagłe zmiany głębokości występują również na pograniczu plaż, przykos, złudnie korzystającemu może się wydawać, że zmiana głebokości będzie stopniowa jak w jeziorze, niestety na przykładzie Wisły rant plaży może graniczyć z głębokim kilkumetrowym rowem. To miejsce często objawia się zmianą wyglądu lustra wody, staje się w tym miejscu wzburzona, przechodząc dalej w spokojną wodę.
  • Osuwające podłoże – ogromne niebezpieczeństwo dla osób brodzących w płytkiej wodzie, polega na osuwaniu się fałd piachu w głąb struktur rzeki z uniemożliwieniem swobodnego poruszania się, dochodzi wtedy do efektu „zapadania się”. Z pozoru bezpiecznie bo płytko jednak miejsce zostaje podmywane od podłoża i staje się bardzo niestabilne. Niestety w tym mechanizmie często dochodzi do utonięć, głównie osób które chciały tzw. „zmoczyć stopy”.
  • Ukryte przeszkody podwodne – Wisła przemieszcza wiele przedmiotów które znacznie mogą utrudnić pływanie i dodatkowo zagrozić naszemu zdrowiu i życiu. Znajdujące się przedmioty to efekt zaśmiecania Wisły przez ludność, oraz klęski żywiołowe czyli głównie powodzie które przenoszą przeróżne materiały.
  • Aspekty higieniczne – Niestety z roku na rok obserwujemy że, Wisła jest coraz bardziej zanieczyszczona co potwierdzają badania sanepidowskie. Głównym powodem tego stanu jest bezmyślność ludzka ja również niestety rozwój technologiczny, nieumiejętnie wykorzystywany. Tak więc poważne problemy zdrowotne możemy mieć na własne życzenie bardzo szybko

Mamy nadzieję że wybierzecie Państwo kąpieliska strzeżone , bezpiecznie spędzając wakacje!

Udanego wypoczynku życzy Drużyna WOPR Nr 2 w Kazimierzu Dolnym.

© 2016 Łukasz Z.